Esenler yangın tüpleri hem evler hem de iş yerleri tarafından satın alınabilen ürünlerdir. Bu araçların amaçları acil bir durum ortaya çıktığında, küçük yangınları kontrol altına almak ve söndürmektir. Dolayısıyla kontrol edilemeyecek seviyede olan, kullanan kişiyi de tehlikeye atan hallerde kullanılmamaktadır.

Aksine küçük çaplı yangınlara zamanında müdahale edebilmeyi, gerekli durumlarda itfaiye gelene kadar zaman kazanabilmeyi mümkün hale getirir. Yangınlar günümüzde birçok sebepten dolayı olabildiği için bu bakımdan büyük önem taşır. Zira kısa sürede kontrol edilmemesi halinde can ve mal kayıpları artabilmektedir.

Yangın tüpleri burada devreye girerek çözüm sunmaktadır. Kullanıldıktan sonra doldurulmakta olup belirli süre aralıklarla da yeniden doldurulması gerekmektedir.

0212 482 56 88 veya 0532 715 12 27 numaralı hatlarımızdan detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Nasıl Doldurulur?

Yangın tüpü dolumu oldukça hassas bir süreçtir. Bu nedenle tecrübeli ve eğitimli ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir. Esenler yangın tüpü dolumu ana işleriyle şu şekilde yapılır;

 1. Tüp içindeki basınçlı gaz tamamen boşaltılır. Böylece söndürücü basınçsız bir hale getirilir.
 2. İçerisindeki toz çıkarılır. Ardından da boşaltma valfi silindirden alınır.
 3. Sifon borusu vanadan çıkartılır. Ardından vana gövdesi ve yay alınır.
 4. Valf temizlenmesi, contasının değiştirilmesi yapılır. Hasar belirtilerini görebilmek için iç ve dış inceleme gerçekleşir.
 5. Temizliğin yapılması ardından yeni bir valf gövdesi takılır. Ardından da montesi yapılır.
 6. Söndürme maddesi tüpe göre uygun şekilde, talimatlara göre tekrar doldurulur.
 7. Uygun basınç gazı ile basınçlaması gerçekleştirilir. Ardından yine talimatlara göre basınç uygulanır.
 8. Sızıntıları kontrol için test yapıldıktan sonra tahliye nozulu ya da hortumu takılır.
 9. Söndürücü tekrar tartılır.
 10. Emniyet pimine yeni mühür takıldıktan sonra işlemler sonlanır.

Alanında eğitimli ekipler tarafından işlemler kısa sürede güvenli ve prosedürlere uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yangın Tüpleri Kaç Yıl Kullanılmaktadır?

Yangın tüpleri acil durumlarda hızlı biçimde müdahale edilerek, yangının büyümemesine karşı büyük bir yardım sunmaktadır. Buna karşılık kullanımları belirli bir süreyi kapsar. Bu sebeple 2 yılda bir kere tamamıyla boşaltılıp, doldurulması şarttır.

Köpüklü olan tüplerde periyodik bakım ve dolum iki senede bir kezdir. Halokarbon tüp kontrolleri de bu şekilde olmaktadır. Tüpler 18 bar basınç kullanılarak, N2 azot gazıyla doldurulmaktadır. İçerisinde bulunduğu ortamda havanın da etkisiyle 25 bara kadar çıkmaktadır.

Dolayısıyla periyodik aralıklarla uzman ekipler tarafından kontrol edilmelidir. Gövdesinde şişme meydana geleceği için aksi durumda tehlike oluşturur. Esenler yangın tüpü alımı ve doldurumu için profesyonel firmaların seçilmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Yangın Doldurma Tüpleri Hangi Tiplere Sahiptir?

esenler yangın söndürme tüpü
esenler yangın tüpü

Esenler yangın söndürme tüpleri üç farklı seçenekte bulunmaktadır. Bunların her biri kendi içinde farklı kategorilere ayrılır. Bunlardan biri olan Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları, metal ve elektrik yangınları dışında kalan yerlerde kullanılabilmektedir.

Güçlü bir yapıya sahip olan bu sistem, yangının tekrar canlanmaması için bölgenin oksijenle bağlantısını kesmektedir. Kendi içinde 1 ve 2 kilogramlık, 6-9-12 kilogramlık ve 25-50 kilogramlık Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazı olarak ikiye ayrılır.

25 ve 50 kilogramlık olanlar ayrıca arabalıdır. İkinci tipse köpüklü olan modellerdir. Katı ve sıvı yangın risklerinin bulunduğu yerlerde kullanılmakta olup, oksijen ile alanın bağı köpük kullanılarak kesilmektedir. Dolayısıyla kolay şekilde temizlenebilir.

Köpüklü sistem 2-4 kilogramlık, 6-9-12 kilogramlık ve 25-50 kilogramlık Köpüklü Yangın Söndürme Cihazı olarak farklılaşmaktadır. 25 ve kiloluklar arabalı olan modellerdir. Son tip ise karbondioksit gazlı olan sistemlerdir.

Burada adından anlaşılabileceği üzere elektronik malzemelere zarar vermemektedir. Zira su ve toz kullanmadan, ortamdaki oksijen miktarını azaltarak çalışmaktadır. B sınıfı olan yanıcı sıvılarla C sınıfı yanıcı gazlarda kullanılır.

Esenler yangın tüpü türleri arasında bu seçenekler 2, 5 ve 10-30 kilogramlık Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Cihazı olarak değişmektedir.(1)

Yangın Sınıfları Nelerdir?

Yangın tüpleri yangınların sınıflarına göre ayrılmaktadır. Dolayısıyla Esenler yangın tüpü alırken buna dikkat etmeniz gerekir. Ana hatlarıyla,

 1. A sınıfı,
 2. B sınıfı,
 3. C sınıfı,
 4. D sınıfı,
 5. E sınıfı yangınları vardır.

Bunlara göre inceleme yaparak tüpü almanız gerekir. Uzman bir firmaya gitmeniz durumunda evinize ya da işletmenize en uygun olanı, ayrıntıları yetkililer ile paylaştıktan sonra bulmanız mümkündür.