Fatih yangın tüpü dolumu hem evler hem de iş yerleri için yapılmaktadır. Bu yangın söndürme sistemleri küçük çaplı yangınlara müdahale ederek söndürmek, kontrol altına almak gibi amaçlara sahiptir.

Bu sayede büyümesi önlenerek olası can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda itfaiyeye de zaman kazandırılabilir. Yangınlar farklı zamanlarda farklı nedenlerden dolayı meydana gelebildiği için bulundurmak can ve mal güvenliği için büyük önem arz etmektedir.

Yangın tüpleri alınması ardından, kullanılmasa bile belirli sürelerde profesyonel ekipler tarafından kontrol edilmeli, tekrar doldurulması için gerekli işlemler yapılmalıdır. Böylece güvenliğin devamı da sağlanabilir. Kurumsal olarak hizmet veren firmalar tercih edilirse güvenilir hizmet alınabilir.

0212 482 56 88 veya 0532 715 12 27 numaralı hatlarımızdan detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Doldurma Dönemleri Ne Zaman?

Fatih yangın tüpü dolumu sistemin tipi fark etmeksizin yapılması gereken bir işlemdir. Böylece ani bir yangında sorunsuz bir şekilde çalışması mümkün hale gelir. Kullanımı gerçekleştirilmese bile iki yıl geçtikten sonra kontrol doldurulması şarttır.

Bunun yapılması için ilk olarak boşaltılır. Tüm işlemler yapıldıktan sonra hemen kullanıma hazır olmaktadır. Hem halokarbon hem de köpüklü olan türlerde dolum ve periyodik bakımlar bu şekildedir.

Buna ek olarak basınç işlemlerinin doğru yapılması da gerekmektedir. Yangın doldurma tüplerinde 18 barlık basınç kullanılmaktadır. N2 azot gazından yararlanılmaktadır. Ancak 18 bar bulunduğu yerde mevcut havaya göre, zaman içerisine 25 bara çıkabilmekte, bu süreçte gövdesi de şişmektedir.

Böylece büyük tehlikeler meydana geldiği için alanında uzman ve eğitimli ekipler tarafından gerekli incelemeler, düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Yangın Tüpleri Nasıl Doldurulur?

Yangın tüpü doldurma işlemleri ilgili iş yerinde veya evde kişiler tarafından değil, uzman ve eğitimli ekipler tarafından yapılmaktadır. Fatih yangın tüpü dolumu için işlemler ana hatlarıyla şu şekilde yapılmaktadır;

  1. Tüpün içerisinde yer alan basınçlı gaz alınarak basınçsız bir ortam sağlanır.
  2. Sistemdeki toz alınır. Ardından da silindirden boşaltma valfi alınır.
  3. Sifon borusu vanadan alındıktan sonra yay ve gövdesi alınır.
  4. Vana ayrıntılı bir şekilde temizlendikten sonra contası da değiştirilir. İç ve dış sistemleri incelenerek, hasar olup olmadığı kontrol edilir.
  5. Bu işlemlerin tamamlanması ardından eskisi yerine yeni bir valf gövdesi eklenir ve monte edilir.
  6. Talimatlara göre cihazın söndürme maddesi eklenir.
  7. Talimatlara göre basınç uygulaması yapılır.

Bu işlemlerin tamamlanması sonrasında sızıntının mevcut olup olmadığını anlayabilmek için kontrol gerçekleştirilir. Sonrasında ise tahliye nozulu ya da hortumu takılır. Söndürücü tekrar tartıldıktan sonra emniyet pimine yeni mühür takılarak işlemler sonuçlandırılır.

Yangın Sınıfları Nelerdir?

Yangınlar farklı nedenlerden dolayı çıkabilmektedir. Bu durum üretilen tüpleri de etkilemektedir. Bazı söndürme cihazları belirli yangın sınıflarında daha etkili sonuçlar vermektedir. Bunların bilinmemesi, doğal olarak alınacak sonuçları olumsuz etkileyecektir.

Günümüzde yangın sınıfları A, B, C, D ve E olarak verilmektedir. Kişilerin ister ev ister iş yeri kullanımı olsun bunları bilmesi, uygun bir tercih gerçekleştirmesi gerekir. Eğer hangisi olduğuna karar veremiyorsanız firma yetkililerine ilgili konuda bilgi vererek, yardım almanız da mümkündür.

Ev Yangın Tüpleri Nelerdir?

Yangın tüpü dendiğinde birçok kişinin aklına iş yerleri gelse de evlerde de kullanılabilmektedir. Bu nedenle Fatih yangın tüpü dolumu hizmeti bu ortamlar için de verilebilir. Eğer eviniz için almayı düşünüyorsanız, kuru kimyevi tozlu sistemler ve karbondioksit kullanan söndürücüleri tercih etmeniz mümkündür.

Tüpün ne kadar ağır olması gerektiği ise her eve göre değişebilir. Bu nedenle alım esnasında yetkililerden bilgi edinmek önerilir.(1)

Yangın Tüpü Türleri Hangileridir?

Yangın tüpleri günümüzde üç farklı tipte üretilmektedir. Ev ve iş yerleri bu nedenle alırken dikkatli bir şekilde hareket etmelidir. Fatih yangın tüpü dolumu tüpün türü fark etmeden hepsine yapılabilmektedir.

İlk yangın tüpü türü kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazlarıdır. Bunlar metal ve elektrik yangınları dışındaki yerlerde tercih edilebilir. Güçlü yapıları olup ağırlıklarına göre üç sınıfa ayrılmaktadır.

İkinci yangın tüpü tipi ise köpüklü sistemlerdir. Katı ve sıvı yangınlarda yararlanılmakta olup ağırlığa göre üç sınıfa ayrılır. Bu ilk iki tür, yangını söndürmek için oksijen ile yanan bölgenin bağlantısını kesmeyi hedeflemektedir.

Ancak üçüncü tür olan karbondioksit gazlı sistemler ise ortamdaki oksijeni azaltarak, yangını bitirmeyi amaçlar.  Toz ve su olmaması nedeniyle elektronik eşyalara zarar vermemektedir.