yangın söndürme tüpü dolumu nasıl yapılır
yangın söndürme cihazı dolumu nasıl yapılır

Yangın söndürme tüpü dolumu nasıl yapılır profesyonel ve bu iş için eğitimli olan kişilerce yapılmaktadır. Her alanda bulunması gereken yangın tüplerinin dolumunun düzenli olarak yapılması önemlidir. En yüksek çalışma koşulunda yangın söndürme tüplerinin olmasını sağlar. Aynı zamanda doğru söndürme maddesi ile uygun şekilde tekrardan doldurulmasını sağlanmalıdır. Bir yangın söndürme tüpü dolumu aşamaları bakıldığı zaman,

  • İlk olarak yangın söndürücü tüp içerisindeki basınçlı gaz tamamen boşaltılır, tüp basınçsız hale gelince içindeki toz çıkartılmaktadır.
  • Yangın tüpünde yer alan boşaltma valfi silindir içerisinden tamamen çıkartılır ve diğer çıkartılması gereken malzemelerde çıkartıldıktan sonra söndürme malzemesi tüpün boyutu ile uygun miktarda tekrardan doldurulur.
  • Bu maddeler genellikle karbondioksit, su, kuru kimyasal toz gibi maddeler olabilmektedir ve doldurma talimatında belirtildiği kadar doldurulur.
  • Yeniden doldurma talimatında belirtildiği gibi tüp için gerektiği yangın söndürme tüplerinde uygun basınçlandırma sayesinde gaz tekrar basınçlandırılır ve kadar basınç uygulanır.
  • Teknisyenler sızıntı olan belirtileri kontrol etmek için sızıntı testi yapar sonrasında tahliye nozulu ile hortum tekrar takılır.
  • Toplam ağırlığının üretici ile belirtilen yangın söndürücüler izin verilen toleranslar ile tekrar tartılır. 

0212 482 56 88 veya 0532 715 12 27 numaralı hatlarımızdan detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Yangın Tüpü Dolumu Nerede Yapılır?

Son kullanma tarihi yangın söndürme cihazları geldiğinde veya kullanılarak bittiği zaman boşaltılarak tekrar dolumu yapılmalıdır. Dolum öncesinde ve sonrasında mutlaka hidrostatik testleri yapılmalıdır bu sebeple yangın tüplerini aldığınız firma üzerinden dolum yapabilirsiniz. Yangın tüpü dolumu nerede yapılır konusunda dolum işlemlerinin mutlaka profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir ve tüpleri kullanılmasa da yapılmalıdır. Yangın tüpleri 2 seneyi doldurmamış olsa bile her 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekir.

Basınç göstergesinde eğer bir düşme durumu meydana gelmişse yani tüplerin üzerinde bulunan basınç kırmızı yeri gösteriyorsa mutlaka yangın tüpü dolumu yapılmalıdır. Yangın tüplerinin dolumu sırasında kullanılması gereken kuru kimyevi tozlu olan yangın söndürücülerin etkisi 2 sene olmaktadır bu sebeple her 2 senede bir tüplerin bakımı yapılmalıdır.

Yangın Tüpü Dolumu Fiyatları

yangın tüpü dolumu fiyatlari
istanbul yangın tüpü dolumu fiyatlari

Yangın tüpü dolumu fiyatları tüplerin içerisindeki maddelere göre değişebilmektedir. Bununla beraber bir kere yangın tüpü alındığı zaman tekrardan alınmaya gerek kalmadan dolum yapılabilir. Basınç göstergeleri genel olarak tüp içindeki azot gazının basıncını ABC olan tozlu yangın tüpleri üzerinde yer alan alanda gösterir. Yangın tüpleri içerisinde genel olarak 18 bar basınç bulunur, basıncı düşen tüpler mutlaka tekrardan doldurulmalıdır. Aksi takdirde kullanılmak istendiği zaman basınç yeterli olmayınca yangın söndürme görevini yapamaz.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılmalıdır?

yangın tüpü dolumu nasıl yapılmalıdır
istanbul yangın tüpü dolumu nasıl yapılmalıdır

Yangın tüpü dolum ve bakım işlemlerinin dikkatli bir şekilde profesyonel olan kişilerce yapılması gerekmektedir. Tüplerin dolum işlemlerinde standartlara uygun malzeme kullanılmalıdır ve aynı zamanda bu tozların kesinlikle profesyonel kuruluş işle yapılması gerekir. Kaliteli malzeme kullanılarak yapılan yangın tüpü dolum işlemlerinde ilk yapılması gereken işlem tüpün içeriğindeki azot gazının boşaltılması olmaktadır. Yangın tüpü dolumu nasıl yapılmalıdır uygulanacak işlemlere bakıldığı zaman,

  • Doluma alınan yangın söndürme tüpleri doldurulmadan öncesinde mutlaka içeriğindeki azot gazı boşaltılmalıdır ve özel bir vakum makinesi ile boşaltılabilir.
  • İçeriğindeki madde tamamen çekildikten sonraki aşamada gövdenin üzerinde yer alan üretim tarihi ile birlikte kontrol geçmişine bakılır.
  • Dolum işlemlerinde hidrostatik test yapılır eğer gövdenin kontrol süresi hala geçmemişse ve aynı zamanda korozyon, darbe gibi durumlar yoksa dolum işlemi yapılır.
  • Yangın tüpü dolum işlemleri kaliteli ve doğru şekilde yapılmadığı zaman kişileri yangına karşı savunmasız bırakarak can ile mal güvenliğini tehlikeye atabilmektedir.

Yangın Söndürme Tüpü Dolumu Firmaları

yangın söndürme tüpü dolum firmalari
istanbul yangın söndürme tüpü dolum firmalari

Yangın söndürme tüpü dolum firmaları profesyonel kadrosu ile tüp dolum işlemlerini gerçekleştirmelidir. Bu sebeple firma seçerken doğru adımları seçmeli, en kaliteli hizmet noktası olmaya çalışmalıdır. Bununla beraber kişiler yangın tüplerini temin ettiği noktalardan tüp dolum işlemlerini yapabilirler. Yangın tüpleri içerisinde genel olarak 18 bar basınç bulunur, basıncı düşen tüpler mutlaka tekrardan doldurulmalıdır bu tüpler dışında farklı bar basınçlı tüplerde bulunur.

Evlere, işletme, iş yerler, apartman villa, iş arabaları, depolar ve birçok yerde kısaca insan yaşamının olduğu yerlerde yangın tüplerinin bulunması gerekmektedir. Böylece olası bir yangın durumunda ilk müdahaleyi yapabilir böylece yangına karşı can ve mal güvenliğinin riski en aza indirilir.(1)